Skip to content

27 Yorkshire DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 21, 2020

Property Information

Block394.51
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,254
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
30%
Improvement Value:$294,400
70%
Total Assessment$422,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,696+5.3%
2024$7,312+2.6%
2023$7,127+0.4%
2022$7,095+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 17991, Page 361Recorded7/31/2020

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 16053, Page 762Recorded4/14/2015

Property Sale

Sale
$194,500
DeedBook 4677, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1970