Skip to content

23 Yorkshire DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block394.51
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,877
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
26%
Improvement Value:$367,700
74%
Total Assessment$495,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,032+5.3%
2024$8,581+4.8%
2023$8,188+0.4%
2022$8,152+4.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,877DeedBook 16566, Page 1915Recorded11/10/2016

Property Sale

Sale
$308,500
DeedBook 15314, Page 1887

Property Sale

Sale
$352,500
DeedBook 14949, Page 1575

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 14286, Page 850

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 11529, Page 648

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 10254, Page 1542

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970