Skip to content

971 Alexandria DriveToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Feb 26, 2020

Property Information

Block394.51
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,308
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
34%
Improvement Value:$260,500
66%
Total Assessment$396,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,224+5.3%
2024$6,863-10.6%
2023$7,674+0.4%
2022$7,640+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,308DeedBook 17808, Page 1435Recorded3/3/2020

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 10153, Page 651

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4903, Page 57

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4240, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1978