Skip to content

960 Alexandria DriveToms River, NJ 08753

Vacant Land

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Jul 17, 1985

Property Information

Block394.52
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,642+5.3%
2024$2,510-9.7%
2023$2,780+0.4%
2022$2,768+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 4328, Page 275