Skip to content

970 Alexandria DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 26, 1985

Property Information

Block394.52
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,702
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
29%
Improvement Value:$389,800
71%
Total Assessment$550,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,786+5.4%
2024$9,284+1.4%
2023$9,157+0.5%
2022$9,116+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4300, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1974