Skip to content

2 Trinity PlaceToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Aug 22, 2023

Property Information

Block394.52
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,329
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
37%
Improvement Value:$278,200
63%
Total Assessment$438,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,984+5.3%
2024$7,585-5.5%
2023$8,026+0.4%
2022$7,991+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft2,329DeedBook 19480, Page 797Recorded9/8/2023

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3737, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1977