Skip to content

975 Continental AvenueToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
May 30, 1979

Property Information

Block394.52
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,006
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
37%
Improvement Value:$231,700
63%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,449+5.5%
2024$6,115+5.8%
2023$5,778+0.5%
2022$5,751+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 3826, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1973