Skip to content

1550 Concord WayToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 31, 1988

Property Information

Block394.53
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SNG
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,750
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
29%
Improvement Value:$343,500
71%
Total Assessment$484,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,828+5.3%
2024$8,387+4.3%
2023$8,044+0.4%
2022$8,008+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4716, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4418, Page 207