Skip to content

11 Trinity PlaceToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$309,900
Last Sale Date
Aug 11, 2015

Property Information

Block394.53
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,369
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
34%
Improvement Value:$264,700
66%
Total Assessment$400,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,301+5.3%
2024$6,936-2.5%
2023$7,112+0.4%
2022$7,080+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$309,900

From:

To:

Sq Ft2,369DeedBook 16175, Page 354Recorded8/31/2015

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 4927, Page 623

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4219, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1979