Skip to content

134 London CourtToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 4, 2021

Property Information

Block394.54
Lot101
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,128
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
30%
Improvement Value:$291,800
70%
Total Assessment$419,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,649+5.3%
2024$7,267+5.6%
2023$6,882+0.4%
2022$6,852+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,128DeedBook 18766, Page 1908Recorded11/9/2021

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 3897, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1980