Skip to content

126 London CourtToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2003

Property Information

Block394.54
Lot103
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,661
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
31%
Improvement Value:$300,300
69%
Total Assessment$433,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,895+5.3%
2024$7,500+16.6%
2023$6,430+0.4%
2022$6,402+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4442, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1976