Skip to content

956 Continental AvenueToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Date
Aug 23, 2069

Property Information

Block394.54
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,606
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
17%
Improvement Value:$482,400
83%
Total Assessment$580,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,575+5.3%
2024$10,047+13.8%
2023$8,830+0.4%
2022$8,792+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft3,606DeedBook 17042, Page 260Recorded3/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1969