Skip to content

51 Yorkshire DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Date
Mar 23, 1979

Property Information

Block394.54
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,171
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
29%
Improvement Value:$312,300
71%
Total Assessment$440,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,022+5.3%
2024$7,622+5.6%
2023$7,214+0.4%
2022$7,182+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970