Skip to content

992 Continental AvenueToms River, NJ 08753

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block394.54
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,980
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,000
31%
Improvement Value:$309,400
69%
Total Assessment$445,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,115+5.3%
2024$7,710+20.7%
2023$6,390+0.4%
2022$6,362+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,980DeedBook 19886, Page 1996Recorded12/27/2024

Property Sale

Sale
$329,250
DeedBook 14596, Page 1676

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 14485, Page 955

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10235, Page 1407

Property Sale

Sale
$37,250
DeedBook 3600, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1975