Skip to content

52 Dorchester DriveToms River, NJ 08753

Built 1972
Other Exempt

Last Sale Price
$73,500
Last Sale Date
Sep 13, 1979

Property Information

Block394.54
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,608
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
26%
Improvement Value:$372,500
74%
Total Assessment$505,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,948+0.5%
2022$7,912+4.7%
2021$7,558+1.1%
2020$7,479+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 3858, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1972