Skip to content

3 Cambridge CourtToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Apr 14, 2003

Property Information

Block394.54
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,072
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
31%
Improvement Value:$299,800
69%
Total Assessment$432,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,886+5.3%
2024$7,492+4.2%
2023$7,187+0.4%
2022$7,155+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 11425, Page 1041

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 4693, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1978