Skip to content

980 Continental AvenueToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$52,500
Last Sale Date
Jan 14, 1977

Property Information

Block394.54
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,413
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
34%
Improvement Value:$264,500
66%
Total Assessment$400,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,047+5.5%
2024$6,683-7.4%
2023$7,214+0.5%
2022$7,181+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 3586, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1973