Skip to content

4 Cambridge CourtToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 26, 1991

Property Information

Block394.54
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,100
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
32%
Improvement Value:$299,400
68%
Total Assessment$437,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,969+5.3%
2024$7,571+5.1%
2023$7,204+0.4%
2022$7,173+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4889, Page 983

Property Sale

Sale
$42,645
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971