Skip to content

19 Liverpool CourtToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 20, 2015

Property Information

Block394.54
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,756
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
29%
Improvement Value:$311,100
71%
Total Assessment$439,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,000+5.3%
2024$7,601+14.4%
2023$6,642+0.4%
2022$6,613+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 16268, Page 1840Recorded12/16/2015

Property Sale

Sale
$33,685
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972