Skip to content

20 Liverpool CourtToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$334,000
Last Sale Date
Sep 7, 2005

Property Information

Block394.54
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,024
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
28%
Improvement Value:$334,500
72%
Total Assessment$462,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,427+5.3%
2024$8,006+8.5%
2023$7,377+0.4%
2022$7,344+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$334,000
DeedBook 12808, Page 885

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 4866, Page 124

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4079, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1972