Skip to content

11 Buckingham DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 25, 2014

Property Information

Block394.54
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,096
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
29%
Improvement Value:$307,500
71%
Total Assessment$435,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,935+5.3%
2024$7,539+5.9%
2023$7,117+0.4%
2022$7,085+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,096DeedBook 15952, Page 505Recorded12/3/2014

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3543, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1973