Skip to content

31 Buckingham DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Mar 18, 2002

Property Information

Block394.54
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,948
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
26%
Improvement Value:$362,300
74%
Total Assessment$490,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,933+5.3%
2024$8,487+8.0%
2023$7,859+0.4%
2022$7,824+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 10790, Page 1364

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5195, Page 744

Property Sale

Sale
$44,540
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973