Skip to content

79 Buckingham DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$351,900
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block394.54
Lot88
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,204
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
28%
Improvement Value:$329,200
72%
Total Assessment$457,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,330+5.3%
2024$7,914+1.5%
2023$7,799+0.4%
2022$7,764+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$351,900

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 17181, Page 777Recorded7/19/2018

Property Sale

Sale
$84,940
DeedBook 3932, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1972