Skip to content

91 Buckingham DriveToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Feb 27, 1995

Property Information

Block394.54
Lot91
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,414
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
34%
Improvement Value:$247,200
66%
Total Assessment$375,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,836+5.3%
2024$6,495+17.6%
2023$5,521+0.4%
2022$5,496+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5248, Page 436

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4437, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1980