Skip to content

107 Buckingham DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block394.54
Lot95
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,128
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,000
31%
Improvement Value:$297,000
69%
Total Assessment$430,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,835+5.3%
2024$7,443+2.8%
2023$7,239+0.4%
2022$7,207+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$76,640
DeedBook 3870, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1979