Skip to content

129 London CourtToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block394.54
Lot96
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,128
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
32%
Improvement Value:$282,300
68%
Total Assessment$413,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530+5.3%
2024$7,154+3.1%
2023$6,942+0.4%
2022$6,911+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$329,900

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 16832, Page 1941Recorded8/10/2017

Property Sale

Sale
$68,990
DeedBook 3810, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1979