Skip to content

48 Buckingham DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block394.55
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,263
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
27%
Improvement Value:$349,000
73%
Total Assessment$477,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,691+5.3%
2024$8,257+7.6%
2023$7,676+0.4%
2022$7,643+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$431,000

From:

To:

Sq Ft2,263DeedBook 17950, Page 168Recorded7/6/2020

Property Sale

Sale
$439,900
DeedBook 12939, Page 1518

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4563, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1976