Skip to content

56 Buckingham DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 30, 2016

Property Information

Block394.55
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,040
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
31%
Improvement Value:$287,200
69%
Total Assessment$415,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,565+5.3%
2024$7,187+8.8%
2023$6,605+0.4%
2022$6,576+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 16387, Page 1421Recorded5/10/2016

Property Sale

Sale
$45,470
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969