Skip to content

72 Buckingham DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 11, 2019

Property Information

Block394.55
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,673
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
30%
Improvement Value:$302,400
70%
Total Assessment$430,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,842+5.3%
2024$7,450+12.4%
2023$6,627+0.4%
2022$6,598+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,673DeedBook 17611, Page 310Recorded9/18/2019

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,673DeedBook 16009, Page 855Recorded2/19/2015

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4164, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1974