Skip to content

24 Buckingham DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$131,997
Last Sale Date
Apr 9, 2020

Property Information

Block394.55
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,125
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
29%
Improvement Value:$316,500
71%
Total Assessment$443,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,081+5.3%
2024$7,677+4.3%
2023$7,362+0.4%
2022$7,329+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$131,997
Sq Ft2,125DeedBook 17877, Page 250Recorded5/5/2020

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 14583, Page 616

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12793, Page 336

Property Sale

Sale
$41,195
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972