Skip to content

1770 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Mar 23, 2020

Property Information

Block394
Lot103.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage8,904
Acreage1.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,074,000
62%
Improvement Value:$658,000
38%
Total Assessment$1,732,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,557+5.3%
2024$29,981+11.8%
2023$26,821+0.4%
2022$26,703+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,850,000
Sq Ft8,904DeedBook 17835, Page 1Recorded3/25/2020

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft8,904DeedBook 16630, Page 783Recorded1/12/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4763, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1989