Skip to content

1869 Church RoadToms River, NJ 08753

Built 2004
Other Exempt

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Mar 20, 2003

Property Information

Block394
Lot13.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2F2G DAV 2193
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,193
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,200
39%
Improvement Value:$346,800
61%
Total Assessment$568,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$1,777-1.2%
2005$1,799+2.8%
2004$1,751+2.2%
2003$1,714+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 11414, Page 1247

Property Sale

Sale
$12,350
DeedBook 10712, Page 212