Skip to content

2001 Church RoadToms River, NJ 08753

Built 2005
Church/Charitable

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Mar 17, 2011

Property Information

Block394
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRC3
Sq Footage5,162
Acreage8.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,400
36%
Improvement Value:$812,900
64%
Total Assessment$1,268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$18,954+16.3%
2014$16,297+5.9%
2013$15,393+5.9%
2012$14,531+10.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$770,000
DeedBook 14853, Page 1921

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 11253, Page 346