Skip to content

2051 Church RoadToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block394
Lot19.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,456
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
46%
Improvement Value:$255,600
54%
Total Assessment$475,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,665+5.3%
2024$8,233+16.0%
2023$7,099+0.4%
2022$7,068+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,456DeedBook 18778, Page 86Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft2,456DeedBook 17896, Page 732Recorded5/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1962