Skip to content

2065 Church RoadToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 19, 2004

Property Information

Block394
Lot19.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,724
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
30%
Improvement Value:$523,500
70%
Total Assessment$743,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,547+5.3%
2024$12,870+16.4%
2023$11,054+0.4%
2022$11,005+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 12233, Page 934

Property Sale

Sale
$333,927
DeedBook 11124, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 2002