Skip to content

2091 Church RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Aug 7, 2017

Property Information

Block394
Lot19.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage3,604
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,200
28%
Improvement Value:$599,900
72%
Total Assessment$833,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,179+5.3%
2024$14,421+10.6%
2023$13,037+0.4%
2022$12,980+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft3,604DeedBook 16834, Page 774Recorded8/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1985