Skip to content

1850 Hidden Brook CourtToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$607,000
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block394
Lot19.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage3,084
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,400
39%
Improvement Value:$430,800
61%
Total Assessment$706,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,867+5.3%
2024$12,224+24.9%
2023$9,787+2.8%
2022$9,525+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$607,000

From:

To:

Sq Ft3,084DeedBook 17972, Page 1956Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 12862, Page 901

Property Sale

Sale
$392,410
DeedBook 10959, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 2002