Skip to content

1855 Hidden Brook CourtToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$171,667
Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block394
Lot20.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage4,581
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
31%
Improvement Value:$611,300
69%
Total Assessment$886,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,148+5.3%
2024$15,342+0.7%
2023$15,235+0.4%
2022$15,168+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$171,667

From:

To:

Sq Ft4,581DeedBook 16266, Page 426Recorded12/14/2015

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft4,581DeedBook 16185, Page 687Recorded9/10/2015

Property Sale

Sale
$375,900
DeedBook 10926, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 2002