Skip to content

1784 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$4,000,000
Last Sale Date
May 12, 2023

Property Information

Block394
Lot49.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage6,491
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$864,000
72%
Improvement Value:$336,000
28%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,864+5.3%
2024$20,772-30.7%
2023$29,976+0.4%
2022$29,844+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$4,000,000
Sq Ft6,491DeedBook 19385, Page 277Recorded5/22/2023

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft5,918DeedBook 18410, Page 154Recorded4/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1988