Skip to content

926 Mcguire DriveToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2004

Property Information

Block394
Lot70.21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,212
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
42%
Improvement Value:$311,200
58%
Total Assessment$541,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,861+5.3%
2024$9,368+12.8%
2023$8,306+0.4%
2022$8,269+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$174,990
DeedBook 10113, Page 1252

Property Built

Built

Year Built: 2000