Skip to content

927 Mcguire DriveToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$189,990
Last Sale Date
Jul 16, 1998

Property Information

Block394
Lot70.22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,495
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
36%
Improvement Value:$412,000
64%
Total Assessment$644,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,734+5.3%
2024$11,148+10.0%
2023$10,132+0.4%
2022$10,087+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,990
DeedBook 5600, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1998