Skip to content

180 Silver Bay RoadToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Dec 3, 2003

Property Information

Block395.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
42%
Improvement Value:$121,900
58%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,861+5.3%
2024$3,668-4.3%
2023$3,834+0.4%
2022$3,818+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 11836, Page 523

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10476, Page 757

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 5442, Page 745

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1961