Skip to content

194 Alligator DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2006

Property Information

Block395.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,304
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
17%
Improvement Value:$451,000
83%
Total Assessment$543,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,893+5.3%
2024$9,399+10.9%
2023$8,473+0.4%
2022$8,436+16.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$232,900
DeedBook 12199, Page 1007

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 5720, Page 319

Property Sale

Sale
$42,900
DeedBook 3948, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1961