Skip to content

32 Brand RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block395.02
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,332
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
35%
Improvement Value:$196,800
65%
Total Assessment$302,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,517+5.3%
2024$5,241+8.6%
2023$4,826+0.4%
2022$4,805+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,332DeedBook 18571, Page 1586Recorded7/9/2021

Property Sale

Sale
$265,500

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 16342, Page 1776Recorded3/17/2016

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 14628, Page 1965

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10192, Page 178

Property Sale

Sale
$80,890
DeedBook 4348, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1985