Skip to content

197 Alligator DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block395.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,520
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
33%
Improvement Value:$191,000
67%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,193+5.3%
2024$4,933+10.5%
2023$4,466+0.4%
2022$4,447+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,900
DeedBook 3843, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1960