Skip to content

200 Silver Bay RoadToms River, NJ 08753

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Jan 16, 2026

Property Information

Block395.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,823
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
38%
Improvement Value:$188,500
62%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,584+5.2%
2024$5,306+3.2%
2023$5,141+0.4%
2022$5,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$408,000
Sq Ft1,823DeedBook 20263, Page 1664Recorded1/21/2026

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft1,813DeedBook 17200, Page 1633Recorded8/7/2018

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14291, Page 1234

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4651, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1974