Skip to content

8 Brand RoadToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 27, 2013

Property Information

Block395.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,142
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
35%
Improvement Value:$171,700
65%
Total Assessment$265,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,841+5.3%
2024$4,599+13.0%
2023$4,072+0.4%
2022$4,054+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 5196, Page 642

Property Sale

Sale
$56,990
DeedBook 4225, Page 955

Property Built

Built

Year Built: 1961