Skip to content

281 Stephan AvenueToms River, NJ 08753

Built 1932

Last Sale Price
$6,000
Last Sale Date
Sep 15, 2003

Property Information

Block396.01
Lot34.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,352
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,200
66%
Improvement Value:$134,700
34%
Total Assessment$391,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,640+5.7%
2024$6,284-7.3%
2023$6,782-3.1%
2022$7,001+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 11895, Page 1703

Property Built

Built

Year Built: 1932