Skip to content

1848 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jan 1, 2004

Property Information

Block397.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage7,275
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
31%
Improvement Value:$1,068,000
69%
Total Assessment$1,548,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,205+5.3%
2024$26,796-19.0%
2023$33,074+0.4%
2022$32,928+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$950,000
DeedBook 11961, Page 984

Property Built

Built

Year Built: 1986