Skip to content

1865 Greenwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block397.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,192
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
52%
Improvement Value:$150,000
48%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,721+5.3%
2024$5,435+20.5%
2023$4,509+0.4%
2022$4,489+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962